הקרב השני

תחילתו של הקרב, מתוך הספר "נערים בסיירת":


בשלב ראשון זה של הקרב נהרגים בנגמ"ש המ"פ, אורי כרשני, המ"פ, נפתלי כהן, מפקד תא הלחימה וגילי ברזילי נהג הנגמ"ש

בתמונה להלן נראה, אביו של גילי, מרדכי,  המגיע לשטח ימים ספורים לאחר הקרב נוגע בחור שיצר טיל ה RPG אשר הרג את בנו.


במקביל, נגמ"ש עופר גן אשר חדר עמוק לתוך השטח תוך שהוא פוגע בלוחמי קומנדו סורים רבים נפגע משני טילי RPG, עופר גן ועופר המר מועפים החוצה מתוך הנגמ"ש ורצים תחת אש למחפורת סמוכה. איתן גיסין, נהג הנגמ"ש מוריד מקלע מא"ג ויורד לקרקע אל הסורים ונפגע ונהרג. על פועלו בקרב מקבל איתן גיסין עיטור העוז. בעז ארד, מפקד תא הלחימה,  ואמיר פורטנוי מועפים מהנגמ"ש , בועז ארד נהרג במקום ואמיר נפצע קשה, הנגמ"ש נדלק והאש אוחזת בו, הוא  קורא לעזרה ולאחר יסורים  ארוכים מת בודד מפצעיו. דוד שאול והחובש אריק תורן נהרגים בנגמ"ש עצמו.

להלן תמונת הנגמ"ש של עופר גן אשר נשאר בשטח:


נגמ"ש זיונץ, אשר הושאר כרתק  נכנס גם הוא לשטח ובירי נק"ל השוטף את סיפון הנגמ"ש  נפצעים כל הלוחמים למעט הנהג יהודה ויס המחלץ את הנגמ"ש לכביש. 

מיד לאחר שנשמעו קולות המצוקה של הלוחמים מהנגמ"שים הפגועים  מחליטים אורי מור יוסף ואמיר אבנור מפקדי נגמ"שי משמר המח"ט  לרוץ לשטח. להלן התאור מתוך "נערים בסיירת".

אמיר אבנור מפקד הנגמ"ש, נהרג ובני לוי  החימושניק נפצע קשה ומת מפצעיו מאוחר יותר בעת החילוץ.  אורי מור יוסף מפקד הנגמ"ש השני נהרג גם הוא. 

נגמ"שי הפלס"ר שפינו את פצועי גולני לצומת וואסט מתארגנים בפיקודו של הסמ"פ איציק מבורך לתנועה לשטח הקרב ללא שיש להם תמונה ברורה של המצב בשטח. מתוך "נערים בסיירת") 

בנגמ"ש של דני ורברנה נהרגים ויקטור ביסמוט, עמוס ברגר ודני פרימור. פרט לנהג כל השאר נפצעים.  הנגמ"ש של איציק מבורך, הסמ"פ ממשיך עמוק לתוך השטח תוך שהוא פוגע בחיילי קומנדו סורים רבים. הנגמ"ש בשלב מסויים נפגע מירי נק"ל ומפגיעת טילי RPG. הנהג דרוד מגיד כנראה מבין שהמצב בנגמ"ש הוא קשה ומסיע אותו לכיוון הכביש. הנגמ"ש מתפוצץ  וכל לוחמיו: איציק מבורך, הסמ"פ, יוסי אור מפקד תא הלחימה, אבי בוזגלו, גיורא גור, דרור מגיד ואפרים שאשא נהרגים. איציק מבורך מעוטר בעיטור העוז על לחימתו בקרב. 

מתוך "נערים בסיירת":

אפרים באדר נהרג, ובנגמ"ש של גדעון ברוק  נהרגים ישראל ויס  ואליהו משה.  

במקביל לשלב הקרב הזה מגיע לשטח כוח של טנקי שרמן "צלצל" הם נכנסים מכיוון הכפר בוקעתה. מ"פ הפלוגה של השרמנים נהרג והטנקים נעים חזרה לתוך הכפר.  

התאור להלן (מתוך "נערים בסיירת")

יוסי שביט על פועלו להוציא את נגמ"ש גדעון ברוק מהשטח לכביש קיבל צל"ש אלוף פיקוד צפון.

אורי אור מח"ט 679  מקבל הודעה מרפול מפקד האוגדה שפלס"ר 7 בבעיה ( להלן תאורו מתוך ספרו "אלה האחים שלי" ). עמוס בן דוד מקבל את עיטור העוז על לחימתו ביום הראשון של המלחמה, בקרב בבוקעתה ובקרב הפריצה למובלעת שם הוא נהרג.

סיום הקרב השני 

עמוס בן דוד (שנשלח לסייע ע"י אורי אור ) עולה לשיפולי החרמונית ומבצע תצפית ולהלן רישום השיחה שלו עם קצין אג"ם גולני : 

גרבר: ( עונה ל 22  קצין האג"מ של גולני ) "איפה שנמצא "אנקור" , אני ראיתי אותו עכשיו מההר (חרמונית) במו עיני . אם כל הכבדים יפסיקו להשתולל , יש לו הרבה יותר סיכויים לצאת החוצה . כולם יורים שם כבדה , אני לא יודע על מי ועל מה . אין שם אויב כרגע .דבר שני, אמרת שיורים כאן בתוך הכפר  תן לי עכשיו לגמור את זה . "אנקור" נמצא בכרם שמאחורי הכפר , צריך לפנות שם שמאלה ולהגיע אליו .   אבל , אם כולם יפסיקו לירות , הוא יצא! 

22 : אם כך , גש אליו ותחלץ אותו סוף 

גרבר: כאן גרבר , יש לי כרגע קשר אתו... יש לי מלא פצועים (שלו) על הכלי ואין לי מקום לשים פה מחט ... אם יש עוד כלי פנוי , שייכנס ויעבור נגמ"ש נגמ"ש  ...

תיעוד פינוי החללים

נגמ"ש בפיקוד צ'ארלי אזולאי מגיע בבוקר ה 10 לאוקטובר לשדה הקרב ומגלה את ההרוגים בנגמ"שים ואת מנועי חלק מהנגמ"שים עדיין פועלים. החברה מתארגנים ומכניסים את גופות החברים לשקי שינה שעדיין היו תלויים על  מנשאי הנגמ"שים ומפנים אותם בג'יפ נטוש לראש פינה.


לעמוד הבנים >>

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.